Teknik öğretmenler için Mühendislik

Teknik öğretmenler için Mühendislik tamamlama programı , Yök ün bu sene çıkardığı bir yasa ile artık teknik öğretmenlerde mühendisunvanına kavuşabilecek.Bu güzel bir haber oldu Teknik eğitim fakültesimezunları için.Keza benim için de öyle.çünkü 1 sene sonra bende bir teknik eğitim mezunu olacağım.Ama bu durumdan epeyce bir rahatsız olan kesim var.Bende bu konu hakkında bir yazı yazmayı , eleştirenlere de bir de bu yazıyı okuduktan sonra eleştirmelerini rica ediyorum.
     Yök ün teknik öğretmenler için çıkardığı yasadan sonra sosyal paylaşım sitelerinde birçok paylaşım gördüm.Bunlardan bazıları tef mezunlarının bu hakkı almamaları için imza kampanyalarına kadar vardı.Hatta Facebook da yök ün hazırladığı taslak sorulara bile alaycı bir ifade ile"bakın bakın mühendislik tamamlama sorularına bakın"  tarzı ifadeleri de gördüm.Bknz  Eksi sözlük .Teknik öğretmenlerin bu mağduriyetinden rahatsız olanlara sesleniyorum : 
  • Öncelikle mühendislik tamamlama sorularına karşı çıkanlar için yök ün ibaresini paylaşıyorum.
Sınavda adaylara, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlayan bir test uygulanacaktır.
diyor yök. Bu ibareyi okuyup eleştiren arkadaşlar öncelik le ALES sınavının da ibaresini okumalarını tavsiye ederim ve ösym ni verdiği taslak soruları bir de Ales soruları ile karşılaştırmalarını tavsiye ediyorum.Yanlış anlaşılmasın sınav çok zor demiyorum.Sorular kolay tabiki.Ama ibarede de belirtildiği gibi sayısal içerikli akıl yürütme muhakemekelimelerini iyice okumalarını Sadece sorulara alaycı bir ifade ile yaklaşan arkadaşlara tavsiye ediyorum.

  • İkinci olarak Zamanında biz meslek liseleri ne bilgisayar mühendisi olun dediler de biz mi olmadık.üniversite de verilen eğitimi biz meslek liseliler lise de okurken de bir kısmını görüyoduk.Eğer mesele görülen derslerse , biz o dersleri ilköğretim eğitimi bittikten sonra görmeye başladık ve halen de devam ediyoruz.Mühendislik fakültesinde ki derslerle teknik eğitim deki derslerin pek bi farkı olmadığı nı mühendislik fakültesinde okuyan arkadaşlar da çok iyi biliyor.Bunu kendi bölümüm için söylüyorum , diğer bölümleri ayırıyorum çünkü onlar hakkında bir bilgim yok.Uygulama da gördüğümüz derslerin mühendislik fakültesinde okuyan arkadaşlardan fazla olduğunu onlar da biliyor.

  • Üçüncü olarak , Mühendislik fakültelerine de okuyanlara 1 yıl formasyoneğitimi verildikten sonra öğretmen olma hakkı tanınıyorken , bizlere böyle bir hak tanınması nı hazmedemiyorlar mı ?

  • Dördüncü olarak , Mesele Teknik eğitim fakültesi mezunu olanların mühendis olması mı ? En iyi yazılımcıların Matematik bölümünde çıktıklarını bunlar bilmiyor mu ? 

  • Beşinci olarak , Gene dersler le alakalı.Mühendislik teki arkadaşlar biz matematik tetürevle integralle boğuşuyoruz.Bu konuda haklılar onlar bizlerden daha ayrıntılı bir şekilde sayısal içerikli dersler görüyolar.Ama eminim ki bu bölümde okuyan bir çok arkadaşın ağzından çıkmıştır şu kelimeler : Biz bunları niye görüyoruz bunlar bizim ne işimize yarayacak? 

yasal uyarı

futboll-tv.blogspot.com adlı sitemizde bulunan resim, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar ve resimler çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videolar ve resimler yayınlamaktadır. Server'ımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden futboll-tv.blogspot.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların ve resimlerin kaldırılması talebinde bulunabilirler.