Her PC kullanıcısının bilmesi gereken 10 şey

Click the image to open in full size.


Bilgisayar kullanan herkesin bilmesi ve uygulaması gereken 10 temel kural


Teknolojiyi, özellikle bilgisayarları kullanırken çeşitli sorunlara boğuşmanız gerekebiliyor. Bu makalemizde her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken 10 basit bilgiyi bir araya getirdik. Siz tüm bu konulara hakim olsanız bile, yazımızı bilgisayarla arası çok iyi olmayan arkadaşlarınız ve tanıtıdıklarınızla paylaşarak onlara destek hattı hizmeti sunmaktan kurtulabilirsiniz.

İster PC'nizi yedeklemek olsun, ister Wi-Fi ağınızı korumak, tüm bilgisayar kullanıcılarının aklında bulunması ve uygulaması gereken 10 madde


Click the image to open in full size.

10. Temel bir yedekleme sistemi kurun: Bir yedekleme kurulumu yapmak sadece dakikalarınızı alacak, ancak sizi ileride büyük dertlerden kurtarabilecektir. Harici bir diske yedekliyorsanız, Windows Yedekleme veya Mac'de Time Machine'i kullanabilirsiniz.

Bunun yanında çevrimiçi hizmetleri tercih ederek (CrashPlan gibi) yedeklerinizin başına bir şey gelmesi durumuna karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz.9. Kısayollarla işlerinizi hızlandırın

Örneğin bir web sayfasında belirli bir kelimeyi bulmanız gerekiyor. Onu tüm yazıyı okuyarak aramak yerine CTRL+F klavye kısayolunu kullanarak ve aradığınız kelimeyi yazarak bulabilirsiniz. CTRL+S ile açık olan belgeleri hemen kaydedebilir, CTRL+P ile yazdırabilir, CTRL+T ile web tarayıcısınızda yeni bir sekme açabilirsiniz.


Click the image to open in full size.

8. Virüslerden korunun


Virüsler ve diğer zararlılar, PC'nizi ele geçirdiğinde başınız çok ağrıyabilir. Ancak günümüzde virüslerden korunmak oldukça kolay. Windows 7'de ücretsiz Microsoft Security Essentials'ı kullanabilir veya diğer ücretsiz antivirüslere başvurabilirsiniz. Android'li cihazınız için bile bir antivirüs uygulaması bulmanız mümkün.

Yine de şu kuralları hiç unutmamanız gerekiyor: Şüpheli görünen bağlantıları açmayın, güvenmediğiniz yerden herhangi bir dosya indirip çalıştırmayın.

7. Ağınızı ayarlama ve Wi-Fi sorunlarını giderme

Router'ınızın ayarlarını kavramak can sıkıcı gelebilir. Ancak belli sorunların oldukça basit çözümleri var. Örneğin modeminizi sıkça baştan başlatmaya ihtiyaç duyuyorsanız, onu aşırı trafikle tıkamadığınızdan emin olun (örneğin torrent yazılımları).

Click the image to open in full size.


6. Pil ömrünüzü mümkün olduğunca uzatın

Laptop'unuzun pilinin önemli bir iş üzerinde çalışırken bitmesi, şüphesiz can sıkıcı bir durum. Ancak Windows'un sunduğu güç ayarlarıyla pil kullanımını optimize edebilirsiniz.

Android'li cebinizin ve iPhone'unuzun pil ömrünü uzatmak için mobil çare uygulamasını kurabilirsiniz.

5. Ev PC'nize her yerden erişin

Dışarıda laptop'unuzu kullanırken evdeki PC'nizde bulunan bir dosyaya erişmeniz mi gerekti? Böyle bir durumda iki çözümünüz var. Dropbox gibi bir çevrimiçi dosya depolama hizmeti kullanarak onları gittiğiniz her yere götürmek. Ancak ev PC'nizi ona her yerden erişebileceğiniz şekilde ayarlayabilir, sadece dosyalara değil programlarınıza ve fazlasına erişebilirsiniz.

Click the image to open in full size.

4. Düzenli olarak bakım yapın
Bilgisayarınızın bakımını yapmak, disk birleştirme, geçici dosyaları temizleme, web tarayıcısının önbelleğini temizleme gibi işlemlerle kafanızı karıştırabiliyor. Ancak doğru araçları kullandığınız sürece bu işi kolayca halledebilirsiniz. 

3. İki PC arasında hızla dosya paylaşın
Yanınızda laptop'uyla oturan arkadaşınıza dosya göndermeniz için bir USB flaş diskine ihtiyacınız yok. Kablolu veya kablosuz ağlarda dosya paylaşımını kullanarak kolayca veri aktarabilirsiniz. Önceki adımlarda bahsettiğimiz Dropbox da çok büyük olmayan dosyalarda bu işin altından başarıyla kalkacaktır.

Click the image to open in full size.

2. Kayıp veya çalınan cihazlarınızı hemen bulun

iPhone sahipleri, Apple'ın sunduğu Find My iPhone'dan faydalanabilir ve telefonlarını kaybetmeleri durumunda onu kolayca izleyebilirler. Laptop'larda ise Prey gibi bir uygulama sayesinde hırsızları suçüstü yakalamanız mümkün olabilir.

1. Kişisel bilgilerinizi koruyun

Zaman zaman kişisel bilgilerimizi emanet ettiğimiz internetin çok güvenilir bir yer olmadığını biliyoruz. Bu nedenle kullandığınız parolaların güçlü olduğundan, bağlandığınız Wi-Fi'ların şifreli olduğundan emin olun.

yasal uyarı

futboll-tv.blogspot.com adlı sitemizde bulunan resim, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar ve resimler çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videolar ve resimler yayınlamaktadır. Server'ımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden futboll-tv.blogspot.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların ve resimlerin kaldırılması talebinde bulunabilirler.