Eurovision'la ilgili şok iddia!

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in puanlama sisteminde değişiklik yapılmadığı takdirde Türkiye’ninEurovision’a bu yıl da katılmayacağını açıklamasının ardından Eurovision’da rüşvet ve oy satın alma iddiaları gündeme geldi. Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) jüri oylarının satıldığıyla ilgili iddialar üzerine soruşturma başlattığı bildirildi.

İbrahim Şahin “SMS oylarının ağırlıklı olduğu sistemde Türkiye, SMS oylarıyla yüksek puanlar alıyor. Ancak, Eurovision düzenleme komitesi SMS ve jüri oylarının ağırlığını yüzde 50’ye getirerek aynı ağırlığı verince puanımızı aşağı çekti. Bunun değiştirilmesi yolundaki itirazlarımız sonuç vermeyince geçen yıl Eurovision’a katılmama kararı aldık” demişti.

The Independent gazetesi, Eurovision’da rüşvet ve oy satın alma iddialarına dikkat çekerken “ŞimdiEurovision sıfır puan alma tehlikesiyle karşı karşıya” diye espri yaptı. İsveç basınında yer alan iddialara göre, İsveç’de Malmö’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan bir delege, oy satın alma iddiasında bulundu. İsmi gizli tutulan kaynak, birçok delegenin birçok kez jürinin oylarını çalmaya kalkıştığını iddia etti. Bu kaynağa göre Azerbaycan, jüri üyelerinden “Bir yıl yetecek para” karşılığı yüksek puanlar satın almaya kalkıştı.

Azerbaycanlı Farid Mammadov 234 puan almıştı ve 281 puanla birinci gelen Danimarkalı Emmelie de Forest’in arkasından ikinci gelmişti. Yapılan haberlere göre diğer delegeler yarı finalden bir hafta önce oy değiştirme planları yaptılar.

EBU iddiaları ciddiye aldığını ve Azerbaycan’ın soruşturma altında olduğunu söyledi. Yarışmada 19. gelen İngiliz şarkısı Bonnie Tyler, bir Fransız gazetesine Rusların Azerbaycan’a “Ödediğimiz puanları neden vermediniz?” diye şikayette bulunduğunu söylemişti.

Azerbaycan’ın Litvanyalı öğrencilere birçok kez oy kullanmaları için para ödediği de iddia edildi.

yasal uyarı

futboll-tv.blogspot.com adlı sitemizde bulunan resim, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar ve resimler çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videolar ve resimler yayınlamaktadır. Server'ımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden futboll-tv.blogspot.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların ve resimlerin kaldırılması talebinde bulunabilirler.